Postup při úpravě UNI pěny na sedlo racing

UNIVERSÁLNÍ TVAR PĚNY

Nebojte se být kreativní a udělejte si tvar sedla jaký se Vám vyhovuje - chce to jen trochu trpělivosti! 


1. Pro úpravu pryže budete potřebovat :

    a) ostrý řezací nůž (popř. ostré nůžky)
    b) smirkový papír o různé hrubosti (+podvodní smirek o hrubosti 400)
    c) šablonu dle Vašeho závodního sedadla, na které je pěna určena (papír / karton)
    d) popisovač / tužku
    e) prostředí, které budete moci zaneřádit. (+ chirurgické gumové rukavice-pěna při úpravě pěkně barví)
    f) utěrku

2. Nejprve vyrobíme šablonu např.z lepenky, nebo z tvrdého papíru. Na sedací část sedla (tak kam budeme lepit později připravenou pěnu) vyznačíme ryskou střed sedadla. Vezmeme dostatečně velký kus papíru, přeložíme jej napůl a přiložíme k vzniklé jedné půlce sedací části sedla. Podle jedné strany sedadla ostřihneme přeložený papír do požadovaného tvaru. Stříháme oba listy naráz, tím nám vznikne zrcadlová kopie druhé strany šablony. (v případě, že by jste dělali každou stranu zvlášť, není snadné udělat strany symetrické). Papír rozložíme a máme hotovou šablonu. 

3. V případě, že má sedlo na sedací části montážní úchyty je nutné si na šabloně udělat v příslušných místech otvory, tak aby jste je mohli jednoduše vyznačit na pryž (z obou stran).
Vezmeme tedy nachystanou šablonu, přiložíme ji na pěnu a obkreslíme tvar.

4. Pěnu dle předznačené rysky ořízneme ostrým řezacím nožem nebo ustřihneme ostrými nůžkami. Vyzkoušíme na sedadlo, zda sedí, eventuělně trochu upravíme. 

5. Pokud je vše ok, přejdeme k asi nejtěžší části a to je upravení samotné pryže broušením, tak aby měla pěkně zaoblené tvary. 
Vezmeme smirek (nejlépe přichycený na nějaké menší dřevěné kostce, aby lépe padl do ruky a měli jsme lepší cit) a zlehka brousíme hrany pryže do požadovaného tvaru, ne moc rychle ani pomalu,
 aby se nám pěna netrhala. Zkuste si to raději předem na kousku nepotřebné gumy. 
Po zaobleni hran můžete dle libosti ještě ubrousit další části sedačky (pěny) pro dosažení ergonomického tvaru. 
Jakmile máme hrany na hrubo zaoblené, vezmeme podvodní smirek (zrnitost 400) a pod vodou všechny hrany dotáhneme do dokonalosti. 
Během broušení kontrolujte, přiměřením na sedadlo, zda vše vypadá tak jak vyžadujete a je to symetrické. 

6. V případě, že je nutné na pěnu udělat dříve zmiňované a naznačené otvory pro montážní úchyty, naznačte si kruhové rysky na rub pěny opět pomocí šablony.
Přehněte pěnu v daných místech napůl a z rubu vystřihněte nůžkami půlkruh podle naznačené rysky. Tím vám vznikne symetrický kruh.
V případě potřeby opět dodaďte podvodním smirkem. 

7. Pěnu osušte, očistěte hadrem a můžete přistopit k lepení na sedadlo (zadní díl). 

8. Naše pěna má předinstalované lepidlo, tím je vše o dost jednodušší nicméně dle potřeby a např.v místech velkého ohybu přidejte lepidlo např. chemoprén. 
POZOR - dbejte na to, aby povrch sedadla (Sedací části) byl důkladně očištěn a odmaštěn (např. technickým benzínem), aby lepidlo dobře přilnulo. 
Dále doporučujeme instalovat pěnu až na nalakované sedadlo, v případě, že nalepíte gumu na nenalakovaný díl a poté jej dáte lakýrníkovi, moc v radostně Vás nepřivítá a minimálně mu přídáte práci, což Vás bude stát víc peněz.

9. Pěnu zatižte a nechte lepidlo řádně zaschnout dle návodu.  Nedodržením návodu, se velmi často stává, že se pěna odlepuje, protože lepidlo nezreaguje správně s povrchem.


Tipy použití : 
- Mikroporézní pryž k použítí se sedlem racing nebo GFK polsterem pro nalepení pěny.
- Můžete dát i dvě vrstvy pryže na sebe pro větší měkkost sedla.
- Profesionální jezdci používají běžně pryž jen 12mm tloušťky pro lepší cit při jízdě.
- Pokud je mezi sedadlem a podsedlovým rámem větší mezera, a tím je sedadlo nadměrně namáháno, může být pěna použita jako tlumící výztuha.


Přejeme hodně zdaru, Váš tým Motoforza
 

NAŠE NABÍDKA UNIVERSÁLNÍCH PĚN:
V nabídce máme několik typů pryží na sedadlo, jak universální (obdelník) tak universální předřezané, obě varianty v tlouštce 1,2cm.

1.
2.
3.
Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací